📌Skutki pandemii - zagrożenia z którymi przyjdzie nam się zmierzyć - to tytuł konferencji zorganizowanej w ramach 800-lecia Mikołowa i 20-lecia Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach, która odbyła się pod patronatem Burmistrza Mikołowa i Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
📌Konferencja zorganizowana przez Wydział Oświaty UM i Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach, była dedykowana dyrektorom, nauczycielom, psychologom, pedagogom i rodzicom z terenu naszego miasta.
📌O czym rozmawialiśmy? O tym czy dzieci i młodzież poradzą sobie ze skutkami pandemii? Jakie zachowania dzieci i młodzieży powinny zaniepokoić nauczycieli i rodziców? Jak stan psychiczny może wpłynąć na zdrowie reprodukcyjne dziewcząt, a także konsekwencje stosowania energetyków, środków psychoaktywnych czy zdalnego nauczania w tym pasywności ruchowej.
📌W dyskusji wzięli udział:
🔷Prorektor ds. Studiów i Studentów SUM w Katowicach prof. dr hab. n. med. Jerzy Stojko,
🔷prof. dr hab. n. med. Irena Krupka-Matuszczyk,
🔷prof. dr hab. n. med. Agnieszka Drosdzol-Cop - Dziekan WNOZ Katowice,
🔷dr hab. n. o zdr. Anna Brzęk, prof. SUM, Prodziekan ds. studenckich WNOZ Katowice.
Wśród zaproszonych gości były: dr hab. n. o zdrowiu Urszula Sioma-Markowska, Prodziekan WNOZK SUM, dr hab. n. med. Wirginia Likus, prof. SUM - Koordynator ds. Promocji WNOZK SUM oraz dr n. med. Dagmara Wasiuk-Zowada - członek zespołu ds. Promocji WNOZK SUM.
📌Korzystając z okazji, że wśród prelegentów była wybitna specjalistka z zakresu psychiatrii i psychoterapii prof. dr hab. n.med. Irena Krupka-Matuszczyk poruszono bardzo ważny dla rodziców i nauczycieli temat wojny w Ukrainie, jak rozmawiać z dziećmi o tych trudnych tematach by nie zachwiać ich spokoju i poczucia bezpieczeństwa.
📌Wspólnie z Panią Naczelnik Wydziału Oświaty UM Jarosławą Bizoń oraz Panią prof. SUM Anną Brzęk miałam przyjemność moderować konferencję.
📌Dyskusja w kuluarach tylko utwierdziła nas w przekonaniu, że warto było na te tematy rozmawiać.
📌Niebawem część druga konferencji – warsztaty praktyczne dla nauczycieli i rodziców pt. "Siedzący tryb życia dzieci i młodzieży - zasady ergonomii w trakcie nauki i zabawy" prowadzony przez nauczycieli akademickich Zakładu Fizjoterapii Katedry Fizjoterapii pod kierunkiem dr hab. Anny Brzęk.